SOVT: Cvičení, které zachrání váš hlas! Při únavě i bolesti hlasu nebo po operaci hlasivek…

Dalibor ukazuje kovové brčko které je vhodné pro šetrné hlasové cvičení po únavě nebo namožení hlasu

Tenhle článek vám píšu, protože SOVT techniky neskutečně pomáhají mě i mým klientům. Je to jako kouzlo.

Pár jednoduchých cvičení stačí a hlas se vám probudí, neunaví se a rozrezonuje. A přestane sípat / být dyšný… Pusťte si mé nejnovější video, kde vše názorně vysvětlím…

Únava hlasivek? Hlasivky po operaci? Jediný způsob, jak začít cvičit, je tohle!

SOVT je anglická zkratka pro Semi Ocluded Vocal Tract. Doslovně přeloženo se jedná o částečně uzavřený vokální trakt (okludovat – uzavírat, viz okluze). Jako člověk, který si rád hraje se slovy, si říkám, že by se to rovnou mohlo jmenovat SOFT (anglicky jemné, lehké).

Prostě a jednoduše: jedná se o maximálně šetrý způsob, jak cvičit hlasivky a dostat je do formy!

Jak SOVT techniky pomáhají hlasivkám rezonovat?

Stručně řečeno, když jsou ústa částečně zavřená, část energie a tlaku se vrací zpátky do hlasivek, a to jim pomáhá vibrovat snadněji a s menší námahou. Což ocení kdokoliv s hlasovým problémem: ať už po nemoci, částečné ztrátě hlasu, operaci nebo fázi, kdy se hlas regeneruje a potřebuje se dostat do formy. Díky zdravému protitlaku, který vzniká při SOVT cvičení se hlasivky k sobě správně anatomicky nastaví ​​a přiblíží. Vibrují pak správně, jak mají, což je prevencí únavy nebo bolesti.

nákres, který ukazuje jak při použití brčka se snižuje tlak na hlasivku

Kdy dělat hlasové cvičení SOVT?

Jsou pro Tebe nejlepší, když…

 • Se potřebuješ vyhnout únavě při opakovaném / delším cvičení. Například když si stále dokola opakuješ a driluješ nějakou píseň, skladbu, part atd.
 • Hodně v práci mluvíš nebo zpíváš. SOVT je ideální pro učitele a lektory, kteří každý den v práci namáhají hlas a pak už jim nezbývá dost sil pro trénink a nechtějí se dalším cvičení odrovnat. 
 • Jsi po nemoci a potřebuješ znovu šetrně začít s tréninkem.
 • Máš problém s tím, že se ti hlas rychle unaví nebo tě začne po zpěvu nebo delším mluvení bolet (tahle metoda učí tvé hlasivky fungovat anatomicky správně)
 • tě trápí s některých hlasových zlozvyků: dyšný tón (kdy tvůj zpěv zní sípavě a vydechuješ příliš moc vzduchu. Často je to způsobeno nepřiblížením hlasivek, což SOVT napravuje), knedlík v krku nebo při přeskakování hlasu

Mezi nejlepší SOVT cvičení patří:

 1. zpívání do brčka v různých variantách (různé druhy bruček, na sucho i do vody apod.)
 2. vibrace rtů / prdění (lip trill) (já tomu prostě říkám prdění, sorráč. Dělaj to hodně děti, co napodobují autíčko brm brm)
 3. prdění s lehce vyplazeným jazykem (tzv. tongue trill)
 4. zpívání do kelímku s dírkou uprostřed
 5. zpívání s kazoo
 6. Vvvv, bzzzz, džžžž
 7. ng cvičení (já tomu říkám miminko, které dělá gan gan gan gan)
 8. uuuuu, oooo

Jak použít k cvičení brčko?        

Jednoduše. Prostě si dej brčko do úst a zpívej jako obvykle!

Můžeš si představovat, že tvoje rty končí na okraji brčka. 

Užitečné rady k SOVT hlasovým cvičením:

 • Ujisti se, že kolem rtů nebo nosu neuniká žádný vzduch. Proto, aby tlak vzduchu na hlasivky byl co největší.
 • Snaž se dělat více samohlásku B než M, protože to pomáhá udržet veškerou akustickou energii ve vokálním traktu. Ujisti se, že nevydechuješ navíc vzduch nosem. 
 • Vyzkoušej brčka různých velikostí, každému z nás může sedět jiná velikost. Vyústění brčka hraje nejdůležitější roli v tom, jak moc protitlaku se vytvoří. Použití malých brček tenhle účinek násobí a více akustické energie se vrací zpátky, což je pro hlasivky efektivnější. 
 • Můžeš si s tím pohrát a přidat si jedno nebo dvě brčka navíc. Sníží to protitlak a cvičení tak bude o něco náročnější a ty ucítíš rozdíl. ( 3 brčka vytvoří méně protitlaku než dvě brčka atd.)
 • Používej to pro cvičení na zkouškách aby jsi se vyhnul(a) únavě.
 • Můžeš vyzkoušet papírový kelímek, do kterého uděláš díru na dně tužkou nebo propiskou a poté si přitiskneš pevně kelímek ke rtům a budeš do něj zpívat. Akustický přínos je podobný, akorát to má výhodu že můžeš více hýbat rty. Menší kelímky s menší dírkou vytvářejí větší protitlak. 
 • SOVT cvičení ti pomáhají se lépe soustředit a vnímat na alikvoty, vyšší harmonické tóny ve tvém hlase (výšky). Otevírají tvůj sluch novým možnostem. 
 • Zaměřuj se více na pocity a vjemy z tvoření zvuku více než na hlasitost zvuku. Zpívání s brčkem nebude nikdy tak hlasité jako zpěv s otevřenou pusou.    

Co vše můžeš v rámci SOVT cvičení dělat:

 1. Sklouznutí, plynulé sestupy a vzestupy z jekéhokoliv tónu, z výšky do hloubky z hloubky do výšky. 
 2. Oktávové skoky
 3. Rozklady akordů
 4. Stupnice 
 5. Mručení
 6. Používání jako rozcvička, hlasový stretching na konec a nebo na osvěžení. 
 7. Prozódie – následování melodie ve vlastní řeči (prostě… mluvení do brčka)
 8. Napodobování různých samohlásek
 9. Začneš zpívat s brčkem a v průběhu tónu si brčko vyndáš a otevřeš pusu.
 10. Alteruj jakékoliv jiné cvičení nebo frázi s brčkem. 
 11. Opakování písně skrze brčko. 

Výzkum říká, že pro maximální přínos používej brčko 15 minut denně.

SOVT cvičení používej pro rozcvičku, osvěžení i závěrečné zklidnění hlasu.

(Warm Up, Cool Down or Reset Button)

 

Já nic, já muzikant…

Je humorné, jak už přes 10 let dělám stále stejné techniky a postupně se vzdělávám a dozvídám se stále více o tom, co vlastně dělám. Například má hlasová rozcvička, která u mých klientů dlouhodobě sklízí největší ohlas, protože pomáhá, obsahuje spoustu SOVT cvičení. Sestavil jsem jí v roce 2018, aniž bych věděl o jakýchkoli SOVT souvislostech. Nyní chápu další rozměr toho, proč funguje. Ihned po první minutě nastupují cvičení s vibrací rtů (prdění). Z důsledků SOVT znalostí tak víme, že to pomáhá hlasivkám se optimálně nastavit a vibrovat, takže tím nastavujeme tu správnou techniku spontánně a zevnitř.

 

Chcete zpívat výšky lehce a vyzrát na unavený hlas? Tak, abyste o něj nepřicházeli a stále mohli trénovat i po náročném dni v práci.

Kupte si můj balíček Zaručené tipy proti ztrátě únavě hlasu. Máte v něm videokurz, mou knížku i konzultace se mnou za velice nízkou cenu, dostupnou pro každého učitele a lektora…

 

Mrkněte na video doktora Titze, který to vše už před mnoha lety odstartoval…

 

 

zdroje:

() https://www.voicescienceworks.org/sovt-exercises.html

() https://www.sarahkbrownvoice.com/

daliborneuwirt@gmail.com
Píšu pro vás užitečné a praktické články už 13 let. Vycházím z praktických zkušeností z učení a mých kurzů, kterými prošlo více jak 3000 lidí. Žádná planá teorie nebo nutnosti, hezky pěkně jasně stručně a bez omáčky :) Napsal jsem několik příruček, knížek i obsáhlejší knihu Zplna hrdla, kdyžtak mrkněte nahoru do menu do sekce knihy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.