5 tipů proti únavě a bolesti hlasu od hlasového kouče, které vám hned pomůžou

 1. Otevřete svůj hlas zíváním a božským světlem

 2. Hlas je sval. Cvičte jej, nechte jej odpočinout a spěte.

 3. Vždycky dělejte hlasovou rozcvičku. Fakt vždycky.

 4. Dělejte vše, co hlas miluje

 5. Vyvarujte se pekelnému hlasovému třinácteru

Jak vyřešit únavu a bolest hlasivek nadobro?

 Za posledních 7 let jsem osobně vedl přes 3000 lidí na kurzech a přibližně třetina byli učitelé. Tudíž vím, kde je nejčastěji zakopaný pes a jak na hlasový problém vyzrát… V článku opomíjím samotnou psychiku, ta je však překvapivě hlavní příčinou u méně jak 1% lidí… spíše se podílí na hlasových problémech, stažení a stresem, a problémy tak ztěžuje a zvýrazňuje.)

Graf ukazující statistiku problémů s hlasem. Nejvíce lidí trápí, že se cítí příškrceně anebo se bojí projevit - zpívat a mluvit na veřejnosti. Následuje ochrapětí a rychlá únava hlasu. Z 350 dotázáných jen 50 nemá žádný problém s lhasem.

Odpovědi z mého formuláře zpětné vazby v kterém odpovědělo více než 350 lidí

1. Otevřete svůj hlas zíváním a božským světlem

Pokud přicházíte o hlas a zažíváte únavu, je 90% šance, že škrtíte sami sebe a jenom si toho nevšímáte. Dnešní doba, tenze, stres a únava má za příčinu stáhnutí všech svalů šíje a také celého krku. Čím víc se škrtíte, tím víc musíte na hlas tlačit a tím víc se unavujete. Dostáváte se do negativní spirály, z které je třeba co nejrychleji vystoupit správnou technikou. Můžete dělat toto:

 • Co pár minut si uvědomovat krk a vědomě jej uvolňovat. Také pomáhá uvolňovat čelist.
 • Stáhnout si mé lekce zdarma na Otevření hlasu a praktikovat je. Naučíte se v nich, jak uvolnit tenzi zevnitř a rozšířit kořen jazyka a měkké patro. Právě toto zúžení má za následek nejen chrápání, ale i rychlejší únavu hlasu, protože krk je příliš zúžený a vy musíte vynakládat více tlaku, abyste ze sebe dostali hlas ven.

[Klikněte ZDE a stáhněte si 3 videolekce na Otevření hlasu zdarma]

2. Hlas je sval. Cvičte jej, nechte ho odpočinout, dobře jezte a spěte.

Práce s hlasem je především svalová práce. Stejné rady pro budování svalů a zdravého těla platí i pro hlas. Jasně a stručně to je, hlas i sval se:

 • regeneruje se ve spánku
 • správná technika brání úrazu, únavě a zranění
 • hlas je dobré cíleně a systematicky trénovat
 • před cvičením i námahou je dobré udělat rozcvičku
 • pokud jste mimo práci, dejte si hlasový klid.

Hlasový klid je něco, co většina lidí nedělá, i když ví že má. Celý den mluví v práci a pak jde do hlučné hospody, kde se ještě překřikuje s kamarády. Stejně tak u zpěváků – po koncertě pijí tvrdý alkohol a hlasitě se baví na párty. Často právě tohle je poslední kapka. A hlas se pak zhoršuje a zhoršuje.

– ‚‚Jak dlouho  mám mlčet?’’ zeptala se.

– ‚‚Měsíc’’ řekl jí.

Jedna z mých prvních přítelkyň byla operní pěvkyně. Vyprávěla mi příběh, kdy jí bylo devatenáct a hodně to přehnala na koncertě, který byl venku a nezvučeně. Na hlas tlačila a přehnala to a pak cítila, že něco není v pořádku. Protože byla k sobě citlivá a „študovaná“ navštívila foniatra, který ji doporučil mlčet. Jak dlouho  mám mlčet, zeptala se? Měsíc… No a tak měsíc mlčela a protože to bylo ještě v době bez chytrých telefonů, všude chodila s tabulkou a psala lidem vzkazy. Po měsíci se její hlas doopravdy dokonale zregeneroval, uzlík zmizel a ona se opět mohla naplno vrátit ke své přísné denní praxi, kdy zpívala dvě až tři hodiny denně.

V současné době mi často píši lidé a učitelky s úplně zničeným hlasem a přitom se vůbec nechtějí vzdát své práce. Jsou sami proti sobě a svému hlasu. Doporučuji jim minimálně jeden den v týdnu mít úplný hlasový klid anebo navštívit pobyt ve tmě na týden, kde jednak člověk nemusí mluvit a druhak se toho hodně naspí, což je pro tělo i hlasivky velice prospěšné a regenerující.

A je velice smutné, že v dnešní době stále není ve škole dostatek kvalitních školení a lekcí na téma správné hlasové hygieny a techniky. Pár škol už jsem navštívil a situace je obecně docela tristní… Mrkněte na video z loňského roku, kde jsem šel dělat školení do jednoho pražského gymnázia…

Hlasová hygiena i výchova ve školách je žádná. Nebo nedostačující…

A přitom stačí tak málo.

Reference mé klientky, učitelky Jana, která jsi objednala půlroční balíček mých soukromých lekcí, výsledky cítila už za 2 měsíce:

Dali, moc ti děkuju za společné lekce. Už při první lekci mě to nadchlo, odvaz, nekonvenční, zasměju. Po půlroce se mi zpívá pocitově lehce. I do výšky. Hlas se mi neunavuje. Dřív se mě hlas hodně unavoval – a to i když jsem chodila do zpěvu. Hodně mě to trápilo i v mé práci – pedagogice, takže teď z toho mám radost, že už mě to netrápí… 

3. Dělejte hlasovou rozcvičku. Pokaždé.

„Recept na oslabené hlasivky? Hlasová rozcvička! Zvýší hlasovou výdrž minimálně o 300%“

Jestli hlasovou rozcvičku neznáte… anebo neděláte, tak to je možná ta největší chyba.

Např. má hlasová rozcvička má jedno z největších benefitů – rozdýchá, zklidní, zahřeje, rozproudí a aktivuje hlasovou techniku zevnitř (pomocí SOVT technik). Zkuste si ji.

Když jsem byl letošní léto na Healing festivalu, někdo mě zastavil a začal mi strašně děkovat! Že ho prý neznám, ale neskutečně jsem mu pomohl. Díky rozcvičce se mu přestal vysušovat hlas, zpívá se mu lépe a zvládá své divadelní i pěvecké představení s lehkostí. Koukal jsem na něj, překvapený a potěšený a pak jsem tasil mobil s tím, ať mi to prosím řekne na video:

4. Naučte se a zkoumejte, co váš hlas miluje. A starejte se o něj hezky.

Pro praktické tipy jsem vytvořil stručné video, které je rychlým výtažkem z  mé poslední knihy Zplna hrdla, kde se detailně zabývám hlasovou hygienou. Knihu si můžete koupit zde (prozatím jen jako PDF). Také jsem napsal zvláštní článek, který se věnuje vědecky ověřeným metodám SOVT, které nejednomu člověku zachránili hlas po operaci hlasivek anebo mi pomáhají při lekcích s učiteli, kteří mají po celém dni unavený hlas a my ještě pak musíme zpívat. Pomocí SOVT technik můžeme trénovat a rozcvičovat se a jejich hlas se neunaví. Také je to úplný zázrak, pokud někoho trápí dyšný tón.

Také jsem pro vás vytvořil skvělý tahák zdarma: 7 tipů pro zdravé a odolné hlasivky, které si můžete stáhnout a uložit do mobilu anebo vytisknout a dát na lednici, abyste je měli stále na očích. Stahujte ZDE.

 1.     Pravidelné cvičení
 2.     Hlasová rozcvička
 3.     Správná technika
 4.     Mručení
 5.     Zdravá životospráva & péče, bylinky a cvičení posilující plíce. Inhalace
 6.     Odpočinek, hlasový klid a spánek
 7.     Čisté prostředí (příroda a moře), vzdušná vlhkost a čistá voda

5. Vyvarujte se pekelnému hlasovému třinácteru

Nazval jsem to pekelné hlasové třináctero. Mu hehe. Nemusíte se samozřejmě mrskat za to, pokud se uvidíte v několika bodech. Ale pokud jich máte doopravdy hodně, možná byste se měli zamyslet.

 1. Reflux / pálení žáhy (a vše, co vede k refluxu a pálení žáh)
 2. Alkohol
 3. Kouření a prašné prostředí
 4. Nedostatek spánku
 5. Flámy a drogy
 6. Zpěv na sílu (forze) / zvuk zvedání závaží (tvrdý hlasový začátek)
 7. Dehydratace
 8. Šeptání na sílu
 9. průvan, suchý vzduch a klimatizace
 10. Alergie a alergeny
 11. Přemáhání hlasu(o to víc při nachlazení) – Přílišná námaha, nesnažit se je náhle přepínat (řev, zpěv příliš vysokých nebo hlubokých tónů), zpěv přes bolest
 12. Velmi častý zvuk odkašlání (cleaning throat) – pokud ho děláte co několik minut neustále dokola, chytáte se do pasti. Hlasivky se vysušují a dalším opakováním stále víc a víc a tělo tím reaguje kompenzací a zahleňováním.
 13. nedostatek pohybu, sedavý životní styl, špatná kondice

Chcete se zbavit hlasové únavy trvale a nadobro? Kupte si ode mě balíček osobních konzultací a videolekcí s názvem Zaručené tipy proti ztrátě a únavě hlasu. Určitě vám pomůže. Balíček obsahuje dva videokurzy Hlasová hygiena pro učitele a lektory, SOVT: techniky, které zachrání váš hlas, mou knihu Zplna hrdla v PDF a také dvě krátké osobní konzultace se mnou, kde můžeme pořešit, co potřebujete a co ne.

 

Mrkněte na mou pozvánku do kurzu Zaručených tipů proti ztrátě a únavě hlasu a přidejte se

Celý kurz si můžete zakoupit ZDE

daliborneuwirt@gmail.com
Píšu pro vás užitečné a praktické články už 13 let. Vycházím z praktických zkušeností z učení a mých kurzů, kterými prošlo více jak 3000 lidí. Žádná planá teorie nebo nutnosti, hezky pěkně jasně stručně a bez omáčky :) Napsal jsem několik příruček, knížek i obsáhlejší knihu Zplna hrdla, kdyžtak mrkněte nahoru do menu do sekce knihy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.