Už je to více jak dvanáct let, co se věnuju zpěvu a hře na dechové nástroje, a stále používám téměř stejné techniky. Co se však mění, jsou drobné detaily a souvislosti, jak dané techniky dělat správně, aby měly co nejlepší efekt. Pojďme se podívat na ty nejnovější techniky a poznatky, které jsme dali dohromady s mou kamarádkou a fyzioterapeutkou Renčou.
Všichni řeší brániční dýchání, ale málokdo ví, o co se bránice opírá.
Brániční dýchání vám je k ničemu, pokud nezapojíte transversus abdominis.
Víte, že si práce s hlasem a fyzioterapie dobře rozumí? Zpívání je založené na vnímání těla a na zdravém dýchání. Správné nastavení těla na základě fyzioterapie vám překvapivě rychle pomůže mít silnější a pevnější hlas, lépe dýchat a tak se zbavit nervozity, a také zpevnit střed vašeho těla… což vám pomůže s hrdým držením vašeho těla.
Dva parťáci, bránice a pánevní dno, spolu pracují při dýchání a navzájem si dělají oporu. Můžete si je představit jako dvě medůzy zrcadlově obrácené proti sobě.
Správným nastavením vytvoříte pevnej bod, aby se bránice měla o co opřít a mohla se správně hýbat. (Principy punctum fixum a punctum mobile)
Dechová opora = pánevní dno + transversus + bránice
Ve stoje nastavujeme nejdříve nohy a pánev. Až po tom ladíme hrudník a hlavu.
❌ Sednete si zhrouceně a tak vyklopíte pánev dopředu
❌ Hrbíte se a bránice se tak nakloní opět vpřed a celý systém se vám rozjede.
❌ Vystrkujete hlavu jako želva z krunýře ven (většinou blíže monitoru nebo displeji mobilu)
✅ Vaše dna (pánev, bránice a ústní dno) by měly být rovnoběžně nad sebou
✅ Máte napřímenenou páteř, jako by vás někdo vytahoval zlatým provázkem nahoru
✅ V sedě se můžete pocitově (i reálně) rovně opřít o zeď.
Vtipný tip, jak si správně sednout: Nadzvednout se, vzít si půlky nad sebe a ven, tak abych si sedl přímo na sedací hrboly. Ať už na paty anebo na židli.
Nastavte si zevní rotaci dlaní. Jednoduše ve stoje nebo vsedě ukažte své dlaně. Používá se to i v józe, otevírá se tím hrudník. Funguje to i v rétorice – otevřené dlaně znamená bezpečí, je to gesto svatých a dáváte tím najevo “nemám žádné zbraně”.
Funguje to na lidi, psy a praktikuje to i panenka Marie.
[foto panenky marie z Brna]
Brániční dýchání vám je k ničemu, pokud nezapojíte transversus abdominis.
Všichni řeší brániční dýchání, ale málokdo ví, o co se bránice opírá. Pokud máte uvolněný transversus, hlas se vám bude třepat, i když budete dýchat správně do bránice. To jsem ještě do doby, než jsem tvořil tenhle článek s kamarádkou fyzioterapetkou, nevěděl…
Co je transversus abdominis?
Pevná plechovka vašeho břicha. Je to poslední vrstva svalů tvořící obepínající stěnu břicha. Vytváří břišní lis – je schopný stlačit celé břicho, aktivuje se u silového výdechu (ke konci syčení nebo šumění).
Transversus se aktivuje až v konečné fázi výdechu. Zapíná se až tam, kde je potřeba zabrat – a to v posledních momentech výdechu, kde ztrácíte dechovou oporu. Transversus slouží k tomu, aby se vám netřepal hlas. Tím, že se zpevní, pomáhá zpevnit celý stabilizační systém. Je jako plášť plechovky, který je kolem dokola břicha. Dělá pevný bod o který se bránice může opřít. Stejně jako pevná plechovka, na kterou si klidně můžete stoupnout a ona se nesplácne, protože váhu rovnoměrně rozkládá jako sloup. Zborcená, křivá a zmuchlaná plechovka by už to nevydržela… nerovné tělo plechovky neustojí nápor a při tlaku se snadněji zhroutí.
Když vytvoříte transversem jednolitý válec vašeho břicha, pevný sloup, váš hlas bude držet.
Pokud je dobře nastavené tělo, pánevní dno i vaše bránice pracují, jak mají… váš hlas bude pevný.
[vtipné foto hada kulturisty]
CVIČENÍ HAD KULTURISTA
Proč dýcháme do ledvin? Dýchání se děje na přechodu TH (thorax, hrudník) a L (lumbar, bedra), hrudní a bederní páteře. Napřimuje páteř, vytváří pevný oporný bod pro bránici, a stabilizuje hrudník i páteř. Při nádechu se od sebe oddalují obratle (pokud sedíme správně aktivně a vzpřímeně), což je perfektní prevencí výhřezů plotének. Když dobře dýcháme, předcházíme tomu.
Bránice si představte jako dvě kupole, nebo vlnovky, mezi nimiž uprostřed je centrum tendineum – úpon bránice. Bránice začíná na:
Ve středu bránice je šlachovitá část, kterou prochází “trubky” dýchacího a trávicího systému a cévy. V levé polovině je žaludek, pod pravou půlkou jsou játra. Játra cítí málokdo, kdežto žaludek skoro každý… cvičit brániční techniky s plným žaludkem je jako si jít zaběhat nebo zaskákat . Záleží na vaší citlivosti…
Doteď si pamatuju, jak jsem ve svých teenage letech navštěvoval tréninky bojového umění v Ostravě. Těsně před každým tréninkem přišel Filip a v ruce svíral hambáč a žvýkal ho. Na moji zvídavou otázku, jestli mi nebude šoufl, až začneme běhat v tělocvičně kolem dokola, s úsměvem odpověděl, že mu to nevadí. Musel jsem se tomu smát, pro mě to bylo nepředstavitelné. Vždy jsem jedl až po tréninku…
Bránice se při nádechu rozpíná a při stahu se bránice oploští. Funguje jako píst.
Důležitý fakt je, že bránice začíná na obratlech, kde má pevný bod.
Mé lektorské poznámky do praxe
Vzpěrači, tenisti, a vrhači koulí využívají výdechu a výkřik (hóó´). Vytvoří se pevný bod, o který opřou svůj pohyb rukou. S výdechem se přirozeně stabilizuje střed těla..
Vyvarujte se řvaní se staženým krkem, zvukům odkašlání a námahy hhh! jinak si rychle zničíte hlas. Bolest a nepříjemno je jasným negativním ukazatelem.
Jako hlasový lektor bych významně doplnil: bacha! Hlídejte si správnou techniku otevření hlasu a krku, abyste si neodvařili hlasivky. Jak já, tak má kolegyně z New Yorku radí se vyvarovat jakýmkoli citoslovcům námahy (hhhh!) nebo-li hekání se zavřenými ústy a staženým hrdlem, neboť tento zvuk vytváří forzi, přehnaný a nezdravě vysoký svalový tonus hlasivek, tj. hypertenzi.
A jak poznáte takovou hypertenzi? Znáte ten pocit přiškrcení a nepříjemného pocitu na hlase, když zničehonic zařvete? Tak to je přesně ono… nebo když zvedáte fakt těžkou čínku, nákup nebo stěhujete nábytek a vydáváte úmorně hekavé zvuky, až se vám u toho svírá krk a zatíná hlas? Hm hm, to je to taky…
V krátkém video tréninku zdarma Jak otevřít hlas vás naučím, jak na to a jak hlas správně otevřít a šetřit z hlediska hlasové hygieny.
Shrnuto, sečteno a podrženo: Klidně si hekejte a řvěte, ale se správnou technikou – zpevněným středem těla a uvolněným a otevřeným krkem.
Víte, že reflux a pálení žáhy je ve většině případů způsobené rozhašeným postavením vašeho těla? Přitom reflux, vyskakování kyselých trávicích šťáv nahoru, je překvapivě jedna z nejhorších věcí, které se můžou stát vaši hlasivkám (které jsou přímo na konci hrtanu, u rozvětvení vaší dýchací a trávící trubky), protože je poleptává a poškozuje.
Například se nedoporučuje se naprat těžkým jídlem před spaním a pak si lehnout, protože hrozivý reflux během noci pak dělá svou špatnou práci…
Žaludek se nechází těsně pod bránicí. Pokud začnete bránicí rozcvičovat dynamickými cvičeními (psí dech, rychlé nádechy), váš žaludek se projede jako na horské dráze. Já, mí kolegové i klienti, všichni se shodují na tom, že lépe se zpívá a pracuje s hlasem nalačno anebo minimálně hodinu po jídle.
Vše je individiální a pokud patříte mezi lidi, kteří jsou schopni si po hamburgeru zaběhat (vídal jsem takové před lety na tréninku bojového umění) a nevadí jim to, může být. Ale spíše bych to viděl jako vyjímku potvrzující pravidlo.
Pokud jste více řečník než zpěvák a nesnášíte pocit prázdného žaludku, doporučoval bych vám následující postup: na lačno nebo do polosyta si udělejte hlasovou a dechovou rozcvičku (mou rozcvičku si můžete stáhnout v audio i PDF návodu zde). Tím se rozehřejte, zároveň zklidníte a hlubokým dechem aktivujete parasympatikus. A až potom se najezte. Pokud vaše rozcvička bude trvat alespoň dvacet minut, účinek bude trvat přibližně hodinku. Když se najíte, tělo se ještě více přehodí do režimu “rest & digest” aneb “klid, pohoda, papání a trávení” a ještě více se uklidníte. Někomu pomáhá se najíst, někdo rád žvýká žvýkačku. To už si musíte vyzkoušet sami.