Zpěv zvyšuje imunitu a je nejlepší prevencí proti angíně

Že má zpěv prospěšný účinek na zdraví, dokládá i příběh ruského mladíka z tuvinské kapely Altyn Tuu (zde si můžete pustit, jak zpívá: https://www.youtube.com/watch?v=ZLeMpbRUMso), který sdílí, že po osvojení si hrdelního zpěvu jménem kargyra mu úplně zmizely jeho opakující se nachlazení a angíny. Tento nadaný ruský mladík tvrdí, že angína vzniká jen proto, že krk je natolik slabý, že nevydrží nápor nemoci. Poté, co se naučíte kargyru, to už není možné, protože krk zesílí.

Potvrzuji z vlastní zkušenosti, že jsem doopravdy trpěl angínou naposledy před mnoha lety, kdy jsem ještě hrdelní techniky necvičil. A totéž mi nedávno potvrdil zpěvák Jiří – naposledy měl angínu jako malý kluk, v době, kdy ještě cíleně nezpíval. Stejně to má i moje matka, která zpívá mantry. Ze stavu těžkého astmatu před pár lety se úplně zotavila, dnes je zcela zdravá s 98% kapacitou plic a roky neměla žádné nachlazení.

VĚDECKÉ OKÉNKO

Při zpěvu se zvyšuje prokrvení všech částí těla, které jsou do tvorby tónů zapojeny: plíce, hrtan, hltan, hlasivky, ústa a krk – nová krev se přímo žene do těchto míst.

Zvýšení prokrvení hrdla vede k aktivaci látkové výměny a posílení proudění a zředění hlenu v dýchacích cestách, což zabraňuje hromadění mikroorganismů a zvyšuje schopnost imunitního systému efektivněji zasáhnout a urychlit ozdravný proces. Wolfgang Saus, alikvotní mistr a badatel v tomto oboru, ve své knize Alikvotní zpěv upozorňuje na důležitost sebepoznání hlasem, neboť nesprávné používání hlasu může sliznici dýchacích cest naopak poranit a zvýšit její náchylnost k infekci. Právě proto jsem celou 2. kapitolu své knížky Zplna hrdla věnoval tématu hlasové hygieny.

Při zpěvu navíc dochází ke zvýšení hladiny imunoglobulinu A. Ten má funkci protilátek, z velké části se uvolňuje v tkáni sliznice a hraje důležitou roli v boji proti patogenům. Během doby zákazu zpěvu u nás se zpěv – a obzvláště ten sborový – démonizoval s tím, že je špatný a zakazuje se. Ukazovala se jen jedna strana mince – pokud jste nemocní, šíříte zpěvem nemoc. Nikdo však nemluvil o tom, že zpěv samotný je léčivý a podpůrný pro metabolismus i imunitu a pokud by si každý z nás doma pravidelně zpíval, budeme všichni mnohem zdravější a odolnější.

Zpěvem se tedy tělo imunizuje a posiluje a když se naučíte třeba kargyru, můžete tak výrazně snížit četnost výskytu nachlazení, chřipky, angíny a dalších onemocnění.

pozn. tento článek je výtažkem z mé knihy Zplna hrdla a sekcí 10 zdravotních benefitů zpěvu. Více na https://daliborneuwirt.com/knihy

Zdroje:

() Kreutz, G., Bongard, S., Rohrmann, S. et al. Effects of Choir Singing or Listening on Secretory Immunoglobulin A, Cortisol, and Emotional State. J Behav Med 27, 623–635. 2004.

() Wolfgang Saus. Alikvotní zpěv. MAITREA.2019.

daliborneuwirt@gmail.com
Píšu pro vás užitečné a praktické články už 13 let. Vycházím z praktických zkušeností z učení a mých kurzů, kterými prošlo více jak 3000 lidí. Žádná planá teorie nebo nutnosti, hezky pěkně jasně stručně a bez omáčky :) Napsal jsem několik příruček, knížek i obsáhlejší knihu Zplna hrdla, kdyžtak mrkněte nahoru do menu do sekce knihy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.