Chceš postavit poutavou řeč? Působivou prezentaci? Děláš zajímavou věc, jen cítíš, že když přijde na prodávání sebe sama a tvé práce, tak se láme chleba a je to pro Tebe oříšek? Nevíš moc dobře, jak se připravit, jak zapůsobit a o co se opřít? Anebo to už víš, ale potřebuješ to zcelit, potrhnout a vyzdvihnout své schopnosti a přímět lidi k akci? V tomhle článku Ti ukážu přístup z různorodých rétorických technik, které učím na svém kurzu Otevření hlasu: rétorika. Je to kolekce toho nej z 10 let mé praxe vystupování na festivalech a koncertech, doplněná o střípky know-how mých kolegů a učitelů, herce a učitele rétoriky Radka Petráše, paměťového mága Jakuba Vosáhla a také prezentačního tornáda Petry Bouškové.
Bude se Ti to hodit ke každému monologu, prostě když budeš něco vyjadřovat sólo. Je úplně jedno v jaké formě: řečené, zhudebněné anebo psané… Tahle forma je dokonale univerzální. Je to perfektní návod na osvojení řečnických prvků. Dostaneš přehled, kam co dát, víš, co si pamatovat (začátek a konec) a co naopak ne (stať a prostřední témata) a odkud kam jdeme (začátek a konec spolu hezky souzní, víme k jaké pointě a smyslu se blížíme). Pokud už se rétorikou a mluveným projevem zabýváš, doplní ti to, co znáš. Pokud ne, možná tě to ohromí (až to začneš používat…)
Splň tyto úkoly:
PŘÍKLAD Mám monolog na čaj, napíšu si na jeden papírek: Mniši a čaj a hned vím, o čem budu mluvit, protože mě to asociuje dané téma (čaj podporuje práci s pozorností, mniši ho pijí, aby lépe meditovali apod.) na další třeba Druhy čaje a příprava a na třetí Babička, což odkazuje na vtipnou historku, ve které popíšu, jak mi babička vždy říkala, ať vytáhnu ten čajový pytlík brzo, nebo dostanem všichni zácpu. Psaná návnada funguje jako opěrný bod a funkční rychlá asociace pro dané téma. Vnímej ji jako výplň tvojí řeči, školsky řečeno stať. Obsah tvojí řeči navíc není tak důležitá jako začátek nebo konec, ale nepředbíhejme…
Následující struktura slouží pouze pro inspiraci a není to pevná osnova, které se musíte držet v daném pořadí. Nejdůležitější je si zapamatovat jak svou řeč začnete a skončíte, a zbytek není prioritou: můžete si dát na papírky hesla témat (kapitol) jako záchytné kotvy, anebo to nechat improvizaci.
Nejdůležitější je si zapamatovat jak svou řeč začnete a skončíte, a zbytek není prioritou
Ze všeho nejdříve si připrav závěr, pak úvod a nakonec dělej stať, neboli prostřední témata: Ty si zpracuj jednoduše jako hesla a kotvy, které si napíšeš na papírek a bude jich 3-6. Když se na to heslo podíváš, bude to pro tebe jako název kapitoly, který znáš, takže o tom začneš spontánně mluvit.
Závěr je ze všeho nejdůležitější, proto se připravuje na konec. Musíme si za každou cenu zapamatovat, jak skončíme. Dík tomu víme, kam naše řeč směřuje a také jak skončíme. Začátek a konec je totiž to, co lidem nejvíce utkví. V rámci závěrečné sekce vašeho monologu můžeš použít rétorické prvky:
připravujeme jako druhý, ihned po závěru. Musíme přece vědět, jak přijdeme, čím začneme… Úvod i začátek si pokaždé pamatujeme.
Takto ke všem prvkům, které se dají použít v monologu. Pomocí této struktury a prvků si poskládáš svůj vlastní monolog. Ten pak bude vypadat např. takto:
Nuže takto ke struktuře. Pokud tě zajímá více, nebo si to chceš sám zkusit, přihlas se na kurz Otevření hlasu: rétorika.